W tym wpisie dowiesz się:
- Co to jest środowisko GameDev?
- Jakie są środowiska dla twórców gier wideo i ile kosztują?
- Doradzimy jakie środowisko możesz użyć na początku swojej kariery.
- Co oznacza Game Developming?
- Jakie są popularne języki programistyczne?
- Czy da się programować nie znając języków programistycznych?
Czym jest środowisko GameDev?
Środowisko GameDev, czyli specjalne oprogramowanie do tworzenia gier wideo na telefony, konsole i komputery. Służy ono nie tylko dla twórców gier komputerowych, lecz także w skrajnych przypadkach pomoże stworzyć film, który można nagrać zewnętrznym oprogramowaniem do Screen Recording.
W skrócie jest to nie tylko sam silnik (Środowisko GameDev). Jest to także zbiór innych programów komputerowych, które umożliwiają pracę nad grą wideo.
Jakie są środowiska dla twórców gier wideo i ile kosztują?
Przechodząc do samego oprogramowania do programowania i Level Design, czyli środowiska, możemy wymienić kilka popularnych. Są nimi:
- Unreal Engine. – Środowisko darmowe do pułapu 100’000 $ rocznie (gdy przekroczymy tą kwotę musimy zapłacić daninę), dostępne na stronie sklepie „Epic Games” w Epic Games Launcher. Obecnie najnowsza wersja to 5.4. Idealny do Gier 2D, a w przypadku wersji 3D, trzeba liczyć się z niemałymi wymaganiami sprzętowymi (nawet do testowania gry).
- Unity. – Każdy kojarzy pewnie to środowisko. Samo tworzenie na nim nie wymaga od nas żadnej zapłaty. Jednakże jest tutaj mały haczyk, ponieważ w chwili, gdy wydajemy grę wideo, musimy odprowadzać wskazany na stronie wydawcy oprogramowania datek (rozliczenie co miesiąc). Nawet przy wydaniu darmowej gry. Dobrze nadaje się do gier 2D i 3D.
- Godot Engine. – To mniej znany silnik obejmujący w pełni darmowe tworzenie, a także nie musimy odprowadzać żadnego podatku od sprzedaży, ze względu na rodzaj licencji opierającej się na Open Source. Dobrze nadaje się do gier 3D i 2D.
Jakie środowisko możesz użyć na początku swojej kariery?
Jeśli jesteś początkującym programistą, lub Game Deweloperem, to zastanówmy się nad tym, jakie posiadasz umiejętności, znajomości języka programistycznego, a także jakie produkcje chcesz tworzyć.
Jeśli masz już za sobą doświadczenie w tworzeniu gier komputerowych, to tym lepiej dla ciebie. Możesz skorzystać z Unity, lub Godot Engine.
W Unity łatwo stworzysz grę 3D, a dobre oświetlenie, że gra będzie wyglądać realistycznie. Niestety na początkujących w tym środowisku czeka nie małe zadanie, ponieważ trzeba się odnaleźć w panelu nawigacyjnym. Natomiast, kiedy już dotrze się do momentu, w którym zna się bardzo dobrze panel środowiska nadchodzi czas na szybsze tworzenie gier.
Godot Engine. Waży mało. Nie trzeba go instalować! Jest łatwy w obsłudze, a także posiada menu w kilku językach (Tak. W języku Polskim i Angielskim również). Panel nawigacyjny jest…
Powiedzmy, że o wiele mniej rozbudowany i łatwiej się w nim odnaleźć niż w Unity.
Świetnie nadaje się do prostych gier 3D i skomplikowanych gier 2D, co daje nam możliwość tworzenia…
… I małych plików kompilacji.
Ponadto same wymagania sprzętowe nie są wysokie, jeśli chodzi o późniejsze kompilacje gry, jak również o samo programowanie.
A co z Unreal Engine?
Sam Unreal Engine może nam pomóc. Jest o nim najwięcej poradników w internecie.
Jeśli masz mocny sprzęt za około 7-10 tysięcy, to bez kłopotów możesz przystąpić do bardziej wymagających gier. Natomiast z drugiej strony, nawet laptop za 1’300 PLN daje sobie radę, chociaż w projektach 3D…
Jest ciężko znaleźć równowagę pomiędzy dobrze wyglądającym światem 3D, a FPS, które w grach (jak w projektach) mają bardzo ważne znaczenie.
Co oznacza Game Developming?
Game Developmnig (Game Developer – GameDev), to zespół tworzący gry wideo. Jednakże tak samo może to zrobić jedna osoba, zaś o tym mówi się głośno, kiedy gra jest wystarczającej (dobrej) jakości.
GameDev, to produkcja Gier wideo, a nie publikacja, ponieważ Game Publishing, jest zupełnie oddzielną częścią podczas procesu produkcji, oraz sprzedaży gry komputerowej.
Jakie są popularne języki programistyczne?
Popularne języki programistyczne, czyli te, w których tworzy się gry i programy, to:
- C++
- C#
- Java
- Java Script
- Phyton (mniej popularny, ale jednak)
- HTML (tylko gry przeglądarkowe….)
Unreal Engine korzysta z C++, Unity z C#, a Godot Engine z obydwu języków.
Czy da się programować nie znając języków programistycznych?
Da się!
Umożliwia to środowisko Unreal Engine. Opracowany specjalnie kod, przez zespół programistów Epic Games, który pozwala Game Desinger, wykonać grę komputerową bez użycia kodu źródłowego.
W Unity, a także Godot Engine nie posiadamy takiej możliwości. Może kiedyś się doczekamy?…